Изборът на подходящ климатик

Как да изберем климатик, подходящ за нашите цели?

Има няколко основни момента при закупуването на климатик, които не може да пренебрегнете, за целта обаче трябва да сте наясно какво точно искате.
Когато посетите магазин за климатици трябва да предоставите определена информация на търговеца, за да може той да ви бъде максимално полезен.

 

Каква кубатура желаете да топлите и охлаждате? – Принципно кубатурата е водеща при избора на климатик, но не е най-важният и единствен критерий! Но без да сте измерили помещението няма как търговеца да се ориентира, за това размерите са много важни, те дават първоначалният ориентир.

Нека припомним как се изчислява:

Умножава се дължината по ширината по височината (стандартно е около 2,60 метра) на помещението. Например: Кубатурата на стая с размери ширина 4 метра, дължина 5 метра и стандартната височина 2,60 се умножават / 4 х 5 х 2,60 = 52 м3./

 

Имате ли изолация (вътрешна или външна)? – В днешно време не е необходимо да се убеждаваме за ролята на изолационните материали и колко важни са те. Когато има клиенти които желаят да поставим климатик в помещения без изолация или с големи топло загуби винаги трябва да се знае, че мощността на климатика трябва да е по-голяма от предвидената за същото помещение при добра изолация и добри условия.

 

Какво изложение има стаята? – Изложението е важно по няколко причини: може да се окаже, че ако за 20кв.м с южно изложение е подходящ един климатик, за същата квадратура северно изложение той да се окаже слаб, освен това съществуват т.нар. усойни помещения. В тях може да има влага, може никога да не пече слънце и т.н.

 

Жилището панелно ли е или тухлено? – Този въпрос засяга изолацията, тухлите имат по-добри изолационни качества, а панела ако и не е изолиран съответно има големи загуби.

 

Каква е дограмата на помещението? – Логично е когато дограмата е стара (дървена) и не е добре уплътнена, това да предполага по-големи топло загуби, а новата (PVC) дограма не позволява да се губи енергия.

 

Помещението жилищно ли е или промишлено? – Този въпрос се свежда до това, че когато помещението е промишлено се взема в предвид уредите които са вътре, те могат да топлоотдават. Например ако е магазин за хранителни стоки, в този случай е възможно да са инсталирани хладилни витрини имайки в предвид, че компресорите им ще отдават определено количество топлина консултантът ще ви препоръча мощност на климатика в резерв. Също така магазини и офис помещения обикновено са на партерен етаж и вратите се отварят често, имат големи прозорци/витрини и по-голяма височина от жилищната.

 

На кой етаж се намира? – Логично е да се помисли и за това понеже както знаем първият и последният етаж са по-студени.
Ако сте на първи или последен етаж е хубаво  да се предвиди резерв от мощност.

 

Определете какво е водещо за Вас при покупката:
– цената (търси ли се ниска цена)
– тишина при работа на машината (примерно климатика е за спалня и трябва да е тих)
– трябва преди всичко за охлаждане (имате алтернативен начин за отопление) или пък ще се ползва основно за отопление

-икономията (търси ли се климатик с по-висок коефициент на полезно действие)

Тези въпроси са важни за търговеца. Има случаи, когато клиента търси възможно най-евтин вариант, понякога е важно климатикът само да охлажда, друг път е важно да е тих, а най-често да отоплява добре и да е икономичен. Така клиентът трябва да постави своите изисквания, за да бъде търговеца максимално полезен.

Каква марка и модел климатик да изберете?

От гледна точка на цена, качество можем да разделим климатиците в три условни категории:

  1. Висок клас– Тук влизат хиперинвертори и инвертори на световноизвестните марки. Този тип климатици са с най-висока цена, но разбира се разполагат с куп предимства спрямо останалите климатици като:
  • Мигновена и безпроблемна работа
  • Технология с високо качество на изработка и материали
  • По-бързо постигат зададените градуси в помещението спрямо климатиците от среден и нисък клас
  • По-голямо максимално отдаване на отопление и охлаждане при много ниска консумация на ток.
  • Ниски нива на шум по време на работа
  • Осигуряване на здравословна и чиста среда чрез допълнителни екстри и филтри
  • Високи нива на устойчивост на екстремни климатични условия
  • Много прецизно управление и поддържане на зададената температура
  • Стилен външен вид

 

  1. Среден клас– тук е най-доброто съотношение цена-качество. Тук спадат климатиците които предлагат добри параметри на работа. Добра средна консумация. Климатици от клас А+ и А++ с добро отопление и охлаждане, сравнително ниски нива на шум и задоволително качество както и работа при ниски температури. Тази категория е най-търсена и предпочитана от потребителите.

 

  1. Нисък клас–Тук спадат възможно най-евтините климатици от дадена известна марка (всички известни марки предлагат нисък, среден, и висок клас климатици произведени в един и същ завод, но с различно качество и цена). Към ниския клас климатизация се отнасят и всички бюджетни и измислени марки на нашия пазар. Важно е да се знае, че на българския пазар непрекъснато се появява някоя нова марка климатик и то такава, каквато няма никъде другаде по света. Това са така наречените марки – стикери, произведени в китайски заводи, от изключително евтини материали. Те на практика са еднакви, но под различни имена. Работата им не е достатъчно ефективна, а понякога може да са спестени съществени компоненти, без които климатика не е особено надежден и е много вероятно да не успее да ви стопли през зимата. Те са неефективни при отопление в ниски температури, имат по-високи нива на шум, не са икономични, а качеството на изработка е възможно най-ниско за да се постигне ниската цена. Такъв тип климатици обикновено се търсят основно за охлаждане или ако се ползват за много кратко време през годината и  инвестицията в по-скъп не е оправдана. Имайки предвид ниското качество тук трябва да имате предвид повечето проблеми, които може да имате с климатика в и извън гаранционен срок. Преценете сами дали си заслужава да дадете стотици левове за такъв климатик.

 

От къде е най-добре да закупите климатика? – Част от хората избират да закупят климатик от голяма верига магазини, известни с продажбата на всякакъв вид техника. Закупуването от НЕ специализирани магазини, които продават всякаква техника не е добра идея, защото те най-вероятно няма да ви предложат качествен монтаж, последващо обслужване и сервиз. Там продавачът е един, монтажната фирма е друга, а сервиза по поддръжката е трета фирма. Целта на тези вериги е генерирането на висок обем на продажбите. Затова е добре да се насочите към специализирани търговци на климатична техника, които освен продажба на климатици, извършват и съпътстващи услуги като безплатен оглед и компетентна консултация при закупуването, доставка и монтаж на климатика, поддръжка, гаранционен и извънгаранционен сервиз. Така, освен че ще закупите оптималния за вашите нужди климатик, впоследствие ще можете да се възползвате и от допълнителните услуги, свързани с обслужването на такава техника в гаранционния и извънгаранционния период. Закупуването на климатик от магазин за климатици и вземането на машина от световноизвестните марки гарантира наличието на поддръжка и резервни части години наред.

 

Какъв е бюджетът ви за покупка на климатик? – Това е най-важният въпрос, на който трябва да си отговорите преди да изберете климатик. Често пъти закупуването на евтин климатик ни идва много по-скъпо в дългосрочен план и затова балансът между цена, качество и надеждност е от значение, когато избираме климатик.

 

 

При добра изолация, дограма и малки топло загуби се смятат по 60W на кубичен метър (при отопление). Получената сума като киловати трябва да бъде средната (номиналната) мощност на отдаване на климатика, който избирате за помещението. Или: при помещение от 24кв.м. и височина 2.60м(стандарт) това са 62,4 куб.м. х 0.06 (60W) = 3,74 kW средна изходяща мощност или в случая за там ви трябва климатик 12 000 Btu (При много добра изолация). При по-студени помещения – север, първи или последен етаж, липса на изолация, липса на добра дограма или по-усойни места се смята по 70W на кубик. Пример: 62,4 куб.м. х 0.07 = 4,36 kW средна изходяща мощност на отопление или в случая за там трябва климатик 14 000 Btu, за да може да стопли помещението и при -15 градуса.

*Изчисленията са примерни и за всяко помещение трябва да се вземат предвид условията, в които то се намира за да се съобрази най-подходящия климатик за там. В описанието горе може да получите по-подробни насоки при избора на климатик.